Milí přátelé,

uspořádali jsme pro vás další zajímavý gastronomický výlet, tentokrát do naší spřátelené restaurace Schwarzer Adler v badenském Kaiserstuhlu, která se pyšní nejen hvězdou Michelin, ale především vinným lístkem s dvěma tisíci položkami. Mě připadla milá povinnost postarat se spolu s kolegyní sommelierkou Melanií Wagner o výběr vína a párování k jídlu.

Aperitiv jsme si vychutnali během prohlídky sklepů, ve kterých se tyčily vyskládané bedýnky všemožných vín, převážně z Bordeaux. Tři tunely vyhloubené v čedičové skále dávají ideální podmínky pro skladování vína, pětašedesáti procentní vlhkost a celoročních 12◦C.

U večeře jsme pak postupně  ochutnali Chardonnay Selection A 2012 z vinice Kirchberg z vinařství Franz Keller. Kellerovi mají kromě restaurace a obchodu s vínem i vlastní vinařství staré více než sto let. Selection A je nejvyšší řada vín zušlechťovaných v dubových sudech podobně jako v nedalekém Burgundsku. Pak jsme již přešli do Francie. Záměrně jsem vybral vinařství Jobard z apelace Meursault, vinici 1er Cru Poruzots v ročníku 2001. Nádherné, jemné a elegantní víno, které i přes 15-let zrání mělo další potenciál k uložení. Viděli a cítili jsme, kam lze dovést špičkový Meursault a jsem velmi rád, že toto vinařství zastupujeme pro český trh. Pak jsme ochutnali vzácnou lahev z Burgundska, Grand Cru Clos-Vougeot z vinařství Georges Roumier ročníku 1983. Tato láhev byla poslední a už ji asi nikdo z nás neochutná. Naposledy byla obchodníky nabízena k prodeji v roce 2013 za cca 500 EUR, my jsme v restauraci platili o mnoho méně. Poté nám Melanie připravila Château Haut-Brion se kterým jsme cestovali časem. Z každé dekády jsme si vybrali jeden skvělý ročník, 1970, 1982 a 1990. Nebudu tady do detailu popisovat všechny dojmy z těchto mnohovrstevnatých, elegantních a osobitých vín jednoho z nejslavnějších vinařství planety, jen řeknu, že pro všechny to byl mimořádný zážitek. Dále jsme ochutnali magický ročník 1982 ještě jednou a rovnou z lahve magnum Château Calon-Ségur.

Večeři jsme uzavřeli přírodně sladkým Rieslingem Auslese, z vinice Wehlener Sonnenuhr, proslulého ročníku 2004 a vinařství Johann Josef Prüm. Všechna vína byla i navzdory vysokému věku v perfektní kvalitě. Ta je dána dlouhým ležením v ideálních podmínkách, a protože rodina Keller se dovozem vína zabývá už 50 let, vína koupená před časem leží pořád na svých místech až do doby, kdy je sommelieři přinesou hostům ke stolu. Celková částka na našem účtu nebyla malá, ale přesto byly ceny ve vinném lístku mnohem nižší než obvyklé tržní a to za přesně stejné ročníky.

Celý výlet byl pro milovníka vína jistě krásným zážitkem a věřím, že se stejně jako já těšíte na některý z dalších výletů, které pro vás v rámci IVK připravujeme.

Srdečně vás zdraví Vít Hepnar, sommelier IVK